
Ime mi je John in prihajam iz Nigerije, od koder sem moral pobegniti. Moja pot do Slovenije je bila dolga in težka. Najtežje pa je bilo na Hrvaškem.
Ko so me na Hrvaškem ujeli policisti, sem povedal, da hočem zaprositi za azil. Odpeljali so me na policijsko postajo, kjer so me močno pretepli. Tam so me zadrževali dva do tri dni. Potem so me odpeljali v nekakšen center, kjer nismo imeli izhoda. Rekli so nam, da imamo na izbiro, ali izberemo, da smo zaprti tri mesece ali šest mesecev in naj izberemo, ali želimo, da nas deportirajo v Bosno ali v Afriko. Ves čas smo vztrajali, da želimo azil in da ne želimo, da nas deportirajo. Po desetih dneh so nas enega in po enega klicali v neko sobo, kjer so nam pobrali ves denar, izročili nek zapisnik in nas izpustili ven. Rekli so nam, naj gremo v Zagreb. Nismo imeli denarja, da bi kamorkoli odšli. Med nami je bila Kamerunka, ki je denar skrila v spodnjice. Vsem nam je kupila karto za avtobus do Zagreba, tam pa mi je nek prijazni človek kupil karto do Slovenije. Želijo me deportirati nazaj na Hrvaško, ampak jaz se bojim vrniti tja. Kljub temu, da sem zaprosil za azil, so me tepli in zaprli v nekakšen zapor ter mi grozili z deportacijo. Nato so mi še pobrali denar in mi ukazali, naj grem. To ni varna država.
Zdaj sem v Sloveniji. Delam v skladišču in hodim na slovenščino. Delam tudi v azilnem domu in sicer pomagam pri čiščenju. Zdi se mi pomembno, da nekaj prispevam, ker lepo ravnajo z mano.
V prostem času se sprehajam po Ljubljani. Moj najljubši kraj je Prešernov trg. Tam je res lepo in lahko vidim veliko različnih ljudi, kako hodijo po svojih opravkih. To me pomirja.
Ljudje tukaj so nasploh zelo prijazni, zato bi rad ostal v Sloveniji, rad bi še naprej delal in prispeval k tej družbi. Rad bi ljudem pokazal svojo najboljšo plat, da bi videli v meni dobro, tako kot se jaz trudim ves čas videti dobro v drugih. Hvaležen bom, če mi bodo dopustili to priložnost.
John, Nigerija
#Tukaj_smo
#Stop_deportations
#Stop_dublin_to_croatia
*Opomba uredništva: V letu 2023 je Ministrstvo za notranje zadeve izdalo 4389 azilnih odločb, od tega je bilo 4096 dublinskih odločb o vrnitvi, večinoma na Hrvaško. Kljub opozarjanju prosilcev za azil, aktivistov in nevladnikov na nedopustnost vračanj v to državo se je število izvedenih predaj v letu 2024 glede na prejšnje leto zvišalo za 500 odstotkov.
Leave a Reply